Otava, Kanada
10.02.2016
Vidim da se ova destinacija nije pojavila na forumu, a mislim da je vredna pomena.
Dakle, pošto smo, kao i svi ostali Srbi po nekad, došli u situaciju da nećemo otiči na letovanje iz finansijskih razloga, usledio je poziv rođaka da o njihovom trošku posetimo Toronto i vidimo drugu, do tada nama nepoznatu, dimenziju života. I pustolovina je krenula.
Avionske karte su nam stigle mail-om (cena je bila oko 750 CAD po osobi), leteli smo kompanijom Lufthansa, na relaciji, Beograd-Frankfurt-Toronto, sa čekanjem u Frankfurtu od 8 sati. Pauza, sasvim dovoljna da se obiđe gradsko jezgro.
Frankfurt, kao i svaki drugi grad u Nemačkoj, ima odlično razvijen gradski prevoz sa Nemački preciznim redom vožnje. Obzirm na ove činjenice, napustili smo aerodrom, odmah po sletanju u ovaj grad i vozom se uputili ka gradskom jezgru. Fotografije i video klipovi koje ću kačiti, nemontirani su i u realnom vremenu. U ovakvim situacijama, veoma je važno da ste dobro organizovani i da se brzo krećete i imate jasan plan. Dakle, NEMATE VREMENA ZA RAZGLEDANJE IZLOGA I ŠOPING.
Sledi vožnja vozom do samog centra. Kao i u Beču, ovaj voz se jednim delom kreće pod zemljom, a drugim iznad nje. Ide se linijom S1 do stanice Frankfurt Taunusanlage.
Kada izađete iz podzemlja,naćićete se upravo ovde.
Do Citi towera imate 5 minuta malo bržeg hoda. I ostaje Vam vremena, da pojedete kobasicu na ulici (jer šta ste radili u Nemačkoj, ako ovo niste postigli?), i da popijete kafu u nekom kafiću u centru. P1050030.MOVP1050030.MOV
I onda pravac voz i dugim korakom na terminal 1.
Nakon toga sledi let od osam sati do Toronta. Nemojte da Vas utisak prevari. Naseobina na koju slećete, a koja se vidi kroz prozor aviona, nije Canada, to je samo jedan njen grad Toronto.
Grad je nesagledivih dimenzija. Ono što treba uzeti kao centar i tačku prema kojoj se treba orijentisati je raskrsnica ulica Bloor i Yonge.
Koliko god vremena da imate, niste videli dovoljno. Nemojte se vezivatei za ljude koji žive tamo. Oni su deo kapitalističkog sistema. To je prvo što su naučili kada su sleteli u Toronto i tako se i ponašaju. Većina njih živi onda kada su na odmoru i kada su u našoj zemlji. DOk su u Torontu, bave se biznisom i taj grad smatraju nezanimljivim.zapravo, situacija je drugačija.
Ono što nikako ne smete propustiti je trodnevni obilazak grada otvorenim DuobleDeckerBusevima, njihovog oficijalnog gradskog turoperatera. Naime, radi se o trodnevnom paketu koji se aktivira prvim ulaskom u autobus ove kompanije na jednoj od preko dvadeset stanica na kojima ovaj autobus staje. Nakon toga, ove crvene autobuse, sa kartom koju smo kupili za 24 dolara, mogli smo koristiti sve do trećeg dana od aktivacije do 24h. Autobusi idu na svakih 7 minuta i možete ući u bilo koji od njih. Sve vreme kretanja autobusa, prisutan je vodič, koji Vas putem razglasa obaveštava o svemu pored čega prolazite i na vreme Vam da informaciju, šta je razlog postojanja naredne stanice. Na ovaj način ćete se izvanredno provesti, a tura je u neku ruku nostalgična, jer su u pitanju stari autobusi, marle Leyland. Ovaj proizvođač, izradio je autobuse koji su bili zeleno-bele boje ikoji su nekada prevozili Beograđe. stanice koje nesmete propustiti su:
10. ROM – Prirodnjački i istorijski muzej, spoj klasičnog i modernog. Japanski arhitekta, kom sam zaboravio ime, dodao je Aluminijum-staklo konstrukciju na ovu staru zgradu i napravio arhitektonsko remek delo, sadržaj muzeja je nešto što svakako treba videti.
19. St Lawrence Market, Staru pijacu u kojoj moyete kupiti neku voćku. Svakako je drugačije od modernog Toronta.
20. Staru destileriju u kojoj se u pivnici sedi u središnjem delu, a oko vas je staklima odvojena destilerija u kojoj se proizvodi pivo koje pijete. Veoma zanimljiv prizor. Dakle, zaboravite baštu i uzivajte u pivu od početka do kraja.
17. Kod Radison hotela je zapravo stanica kod Jezera, gde hvatate brodic koji vas vozi na turu do ostrva, ali ne pristaje na ostrvu, što znači da ćete ostrvo MORATI DA OBIĐETE u nekoj drugoj varijanti. Obavzno skoknite do ostrva u šetnju. to je rezervat prirode i mesto gde ćete sigurno uživati.Ujedno, pogled sa broda je jedan od najlepših pogleda na Toronto.
7. CASA LOMA Stanica na kojoj se nalazi istoimeni zamak sazidan između 1911. i 1914. za Sir Henry Mill Pellatt-a, koji je elektrificirao toronto. Naime, kada je predložio gradskim vlastima da uvedu struju u grad, odbili su njegovu ideju kao neisplativu, nakon čega je sam investirao u ovaj proekat. Kada je projekat zaživeo i ospodin Henry počeo da se bogati, sve mu je, uključujući i zamak Casa loma, nacionalizovano.
i obavezno
1. Eaton centre Jedan od najvećih tržnih centara u Torontu
Raznolika arhitektura, gastronomska neograničena ponuda u kojoj se do tančina vodi računa o svakom detalju bilo da se radi o Tai, Indijskoj, Meksičkoj, ili Mediteranskoj kuhinji, velika koncentracija najrazličitijih naroda, odlike su koje ovaj grad čine posebnim. Ono što u njemu nikada ne izostaje, i ne posustaje, jesu promene. Gde god pogledate, videćete po neko gradilište.
Toronto krasi mnoštvo parkova, u kojim stanuje više vrsta veverica. Ono što je specifičnost parkova Toronta, je da u njima uvek možete sesti na travu, a da se pritm ne isprljate. Sem parkovima, ovaj grad je bogat rekama, kojima možete veslati, za šta vam nije potrebna posebna dozvola, već samo kajak i veslo.
Svakako, njegova posebnost je i u tome što se nalazi na maloj udaljenosti od Nijagarinih vodopada, ali kako je za posetu Nijagari i njenim vodopadima potreban čitav jedan dan, tako je i za opis ovog čuda prirode, porebna i nova tema.
Toliko za sad.
Pozdrav!
mikap
2016-02-11 15:39:11
Hvala na lepom i interesantnom putopisu. Očekujem još putopisa sa ovog putovanja. Kako sam shvatila biće ih još i to me raduje.