Ujuni, Bolivija

28.03.2018

Nastavljamo nasu posetu Bolivii. Jos pre polaska na put na nasoj listi prioriteta se pored  Auto puta smrti nasla se  I Slana  Pustinja.

O Slanoj pustinji u Boliviji slusali smo mnogo a I videli smo neke video klipove tako da nam je to bila destinacija koju smo jednostavno morali da posetimo.  U sustini kada smo stigli u Ujuni imali smo zelju da odatle odemo samo u Slanu pustinju ali je izlet za tamo bio u sklopu cele ture I nije bilo moguce otici jedino  tamo. Kao sto ce se kasnije ispostaviti dobro je bilo sto smo odlucili da odemo na kompletnu turu od tri dana jer smo tako videli I neke druge lepote Bolivije, ali o tome cemo u sledecem nastavku.

Sada pricamo samo o Slanoj pustinji.

Prvo I pre svega ovde treba da dodjete ISKLJUCIVO u periodu od januara do marta. Svaka druga opcija nije prihvatljiva. Dakle, samo u kisnom periodu treba doci ovde jer je u svakom drugom terminu dozivaj potpuno drugaciji.

Naime, ako dodjete ovde dok voda jos uvek prekriva pustinju videcete nesto jedinstveno – najvece ogledalo na svetu !!! Znam da to zvuci dosta cudno za svakog ko nikad nije bio ovde ali to je istina – Najvece ogledalo na svetu !  Na ovom mestu bicete u prilici da napravite jedinstvene fotografije za koje vam niko nece verovati da nisu fotosopovane, ali krenimo redom:

Trodnevni  izlet zapocinjete u Ujuniju I u narednih tri dana napravicete oko 900 kilometara putevima koji su sve samo ne – normalni putevi ! Samo u 30% ovog izleta vozicete se koliko-toliko asfaltranim putem. Od nekog auto-puta nema ni govora.  Nikada pre posete Boliviji, nisam ni pomislio da ce mi stari I “izlokani” asfaltni putevi  biti toliko “udobni” za putovanje. U poredjenju sa stazama koje prolaze kroz nedodjiju kao I u poredjenju sa putem koji prolazi kroz slano jezero, to je bilo pravo osvezenje.  Za ovu avanturu apsolutno je neophodno da putujete sa “Toyota Land cruser-om” jer bi verovatno svako drugo vozilo ostalo negde na pola puta. Nisu nam bile poznate mogucnosti ovog dzipa dok ga nismo ovde videli na delu ! Bili smo impresionirani !

Kad krenete iz Ujunija za Slanu pustinju ici cete prasnjavim stazama koje nikad nisu “videle” asphalt ali, ako nista drugo, put je ravan I utaban.  Prvo dolazimo do “Groblja lokomotiva”. Groblje lokomotiva, verovatno nigde drugde na svetu ne bi ni bilo turisticki vredno paznje, ali ovde u Boliviji nema mnogo toga da se vidi sto je covek napravio pa se tako I “Groblje lokomotiva” smatra atrakcijom.  Dakle, ovo je pre svega rudarski kraj, I  iako je sasvim izvesno da ce u nekoj neposrednoj buducnosti rudarstvo izgubiti bitku sa turizmom, ovde se I dalje kopa srebro ali I litijum. Bolivija I, kako mi se cini Srbija,  su zemlje najbogatije litijumom na svetu. Davne 1882 cene rude su, medjutim,  naglo pale tako da vise nije bilo moguce redovno servisirati lokomotive koje su bile uvezene iz Nemacke I cije je odrzavanje bilo dosta skupo. Zato su one premestene na jedan “slepi kolosek” da sacekaju neka bolja vremena koja nikada nisu dosla. Tako je nastao turisticki lokalitet  – “Groblje lokomotiva”.  Ovde ce te provesti oko sat vremena , napraviti neke fotografije I krenuti dalje.

Sledeca stanica je neposredno pred Slanu pustinju. Selo u kome se svi bave eksploatacijom soli. U tom selu svaka kuca ima masinu za drobljenje I pakovanje soli. Jedini je problem , sto kad jednom tu so proizvedu I spakuju – ne znaju sta ce sa njom ! Cena soli na trzistu je jako niska te se so ne moze izvoziti ni u Cile a ni u Brazil zbog gromnih transportnih troskova. Domace stanovnistvo je ne treba jer je ima previse tako da se trzisna cena “srozala” na $ 2.00 za dzak od 50 kilograma. Kada se tome doda da proizvodjaci o svom trosku jos i jodiraju so, ostaje nejasno kako imaju bilo kakvu racunicu da nastave sa proizvodnjom.

Zbog obilja soli , kao I zbog cinjenice da se proizvodnja soli za ljudsku ishranu ne isplati, doslo se I do ideje da se od soli – prave  kuce ! Poprilicno primitivnom metodom prave se cigle od soli.  Te cigle imaju u svom sastavu vis od 90% soli ali im se dodaje i neka vrsta vezivnog sredstva da bi mogle da zadrze oblik. One se ne peku nego se suse na suncu u upotrebljevaju se bas kao I regularne cigle. Jedini problem je sto ih kisa mose ostetiti pa se kuce pokrivaju plasticnim panelima koji bi trebali, zlu ne trebalo, da malo vise nadkriju zidove kuce, mada to I nije bas svuda slucaj kao sto ce te videti. Tako smo pored kuca na ovom puta videli I “Slani Hotel” – kompletno napravljen od soli. Nisu u tom hotelu samo zidovi “slani” vec I stolovi , stolice, sank I bukvalno sve unutra.  Svako lizanje inventara strogo je zaranjeno ! U kisnom periodu, naravno, taj hotel je, iz razumljivih razloga – zatvoren !

Nakon posete selu gde se proizvodi I pakuje so i gde se nalazi I poslednji tursticki market u tom pravcu, krenuli smo put Slane pustinje. Krenuli smo putem gde se mestimicno mogu videti bare sa strane ali nikako nismo ocekivali da ce , u jednom momentu, put potpuno nestati I da cemo se naci usred slanog jezera. Uparvo to se I dogodilo. Bas kao na filmu, izgladalo je kao da je neko “makazama” odsekao put I da nemate drugog izbora nego da nastavite voznjom kroz jezero. Zvuci nerealno ali je bas tako.

Voda u jezeru nije duboka, mozda samo do clanaka, zato je nastavak puta I bio moguc. Skrenuvsi u jezero vozili smo se tako kroz vodu jos nekih pola sata. Vremenom je mutna voda jezera bivala sve bistrija I mirnija dok se nismo zaustavili na mestu gde je bistrina vode pravila najsavrsenije OGLEDALO. Odusevljenje svih nas (nas 11 +2 vozaca) bilo je vise nego ocigledno. Scena u kojoj smo bili sledecih nekoliko sati bila je nesto sto kao da nije sa ovog sveta. Potpuno nestvarna iluzija hodanja po oblacima- bas onako kako neki  ljudi zamisljaju odlazak u raj ! Hteli Vi to ili ne, ovde odmah dobije zelju da se slikate praveci pri tom razne polozaje tela, sto Vam inace nikada ne bi palo napamet.  Jednostavo, inspirise vas taj efekat ogledala I vi pokusavatae da svojim “sasavim” pozama napravite sto oriiginlnije slike.

Dakle,ovo mesto Vam daje neverovatne mogucnosti da napravite forografije kakve nigde drugde ne mozete. Cak I video klipovi mogu da izgledaju potpuno “izcaseno”. Uostalom,  dva takva video klipa smo I mi postavili u nasem snimku.  Malo posle “prvog soka” organizator izleta je organizovao rucak za stolom gde su vam noge uronjene u to najvece oglefalo na svetu. Tek toliko da se malo saberete I da nastavite  – jos ludje ! Ovom rutom, inace, prolazi I Juzno Americka verzija Dakkar relija I mogu misliti u kakvom se cudu nadju vozaci kad dodju ove.

Znam da ovo sve zvuci pomalo luckasto ali kada budete pogledali video sve ce Vam biti jasno.  Odmah potom, sledi poseta “Slanom Hotelu” koli sam vec spomenuo da bi se na kraju dana povukli na “rezervne polzaje” u pokusaju da snimimo I slikamo UBEDLJIVO najlepsi zalazak sunca na svetu !!!

Scena zalska sunca je nesto neponovljivo I nesto sto bukvalni nikada necete zaboraviti. Bio sam na mnogim mestima na svetu gde su domacini pokusavali da me ubede da je bas kod njih najlepsi zalazak sunca. Najuporniju u tome bili su na Baliju. Taj zalazak sunca tamo jeste lep ali se ne moze porediti sa ovim. Ovo je neponovljiv dozivljaj koji necete moci  videti vise nigde na svetu. Govorim vam to kao neko ko je dosta putovao I mnogo “zalazaka sunca “ u zivotu video !

Posle nekih 6 sati boravka napolju u Slanoj pustinji sa nogama do clanaka u vodi odlazimo na pocinak umorni I – prezadovoljni ! Ovo je nesto od cega bi Amerikanci verovatno napavili industriju koja bi vrlo lako proizvodila novac, ustvari mnogo novca. U Boliviji to je tek impuls za nastavak razvoja turizma koji danas uglavnom pociva na “backpack” –erima kojih je oko 90% od svih turista,. Bili smo ubedljivo najstariji ne samo u nasoj grupi nego I u svim drugim grupama I , ne znam da li to uopste treba spominjati – jedini iz bivse Jugoslavije”

Pre nego sto zavrsim hteo bih svima toplo da preporucim da ako ikada budete dosli u Juznu Ameriku da nikako ne zaobidjete ovo mesto.  Slana Bolivijska pustinja je nepravedno zapostavljena od stane Macu Pikcu-a, Kuska, Buenos Ajresa (ipak je to najlepsi grad na svetu) ili cak Galapagosa ! Mislim da se ona moze ravnopravno nositi sa svim ovim svetski poznatim  destinacijama lociranim u Juznoj Americi.

 

Hvala na paznji I obavezno pogledajte video !

 

 

 

 

Komentari

ljerka

ljerka

2018-03-28 20:23:40

Ne znam kako da pronadjem prave reči kojima bih odala priznanje ovom izuzetnom prilogu ! Obilje informacija, savršene fotografije, ubedljivi video prilog, predočili su malo poznate bisere čuda prirode. Lepota neverovatnog ogledala i nikad lepši zalazak Sunca kao da ne pripadaju ovom svetu. Fascinantno ! Srećan si čovek kad si doživeo ovu lepotu.

Batke

Batke

2018-03-30 05:47:16

Hvala lepo Ljerka, Tvoji komentari zaista uvek motivisu i ja ti se stvarno najiskrenije zahvaljujem. Medjutim, problem je u tome sto covek koliko god da vidi uvek na kraju bude mnogo vise onih lepih mesta koja nije video....Ima tu ipak i jedna druga stvar zbog koje sam ja i poceo da postavljam ove video priloge....Odlazak u jednu Boliviju mozda nije jevtin ali covek MNOGO puta u zivotu da neke mnogo vece pare za nesto sto neupredivo manje vredi od ovoga....Pokusavam ovim sto radim da dam svoj skroman doprinos promeni navika nasih ljudi.i njihovog shvatanja turizma.......Jos jdenom - Veliko Hvala !

dimic_bata

dimic_bata

2018-04-01 14:44:50

Naprosto ne znam šta bih napisao da adekvatno izrazim divljenje i istovremeno pohvalim autora na kvalitetnom opisu nečega što narod sa ovih prostora nema priliku da vidi i doživi. Zaista dopadljiv putopis, na koncu ukrašen video materijalom, kao šlag na tortu. Pročitah oba dela u cugu, i šta reći osim bravo majtore, svaka čast i da Vam poželim još ovakvih neobičnih destinacija..

klubva

klubva

2018-04-02 09:38:26

Fantastičan putopis! Inspiriše, pravi poziv da se poseti ova divna zemlja!

Batke

Batke

2018-04-06 01:31:43

Hvala Vam svima na podrsci. Jako puno znaci kada znate, da se to sto ste radili, nekome svidja. Pogotovu Vama koji ste iskusni "putnici". Nije fraza, ali to ce mi dati veliki impuls za dalje...Jos jednom: Hvala Vam veliko !