Tajvan

30.05.2017

U geo-politickom smislu Tajvan je specijalna administrativna oblast Narodne republike Kine. Medjutim, sam Tajvan to negira I sebe smatra nezavisnom drzavom. Taj njihov suverenitet je medjutim, u najmanju ruku, vrlo diskutabilan jer je Tajvan kao nezavisna drzava priznat od strane samo 21 clanice UN-a. To su uglavnom male Karipske ili drzave Polinezije. Najveca od drzava koje su priznale Tajvan je Paragval a najuticajnija je svakako – Vatikan.

Tajvan ima 24 miliona stanovnika a sam Tajpeh 2.7 miliona. Tajvan je ekonomski vrlo visoko razvijen I predstavlja 22. Ekonomiju na svetu. Po najnovijim istrazivanjima (od 2017) nalazi se na izuzetno visokom 2. mestu na svetu po pitanju kvaliteta zivota I to pre svega zbog izuzetno dobre zdravstvene zastite stanovnistva.

U turistickom smislu, Tajvan je medjutim mesto gde turisti iz Evrope odlaze dosta retko. Povezanost Evrope I Tajvana gotovo da I ne postoji. Avio saobracaj se uglavnom odvija sa zemljama regiona kao I sa Kanadom I Amerikom.

Sam Tajpeh ima nekoliko interesantnih lokacija za turiste: National Palace Museum, Tajpeh 101 (nekada najvisu zgradu na svetu), Memorijalni centar Can Kaj Seka, Operu I Narodno Pozoriste, izvore vrele lekovite vode (Hot Springs), veliki Zooloski vrt, zicaru itd.

Na dva mesta u gradu se sprovodi I tradicionalan smena straze (Nacionalne Garde) sto je uvek interesantno turistima.

Tajpeh je izuzetno cist grad sa razvijenom ali podzemnom zeleznicom jednostavnom za snalazenje.

Tu je nocni Market, mesto sa mnostvom prodavnica koje se otvaraju oko 5 popodne I ostaju otvorene dokle god ima posetilaca. Cene su, medjutim dosta visoke. U Tajpehu se ne prodaju “laznjaci” I sve je dosta skupo.  Restorana ima skoro svuda, ali je problem naci evropsku hranu sem u restoranima brze hrane (McDonald’s I slicno). Ako niste ljubitelj kineske hrane necete se moci bas dugo zadrzati na Tajvanu jer restoraterska ponuda nije prilagodjena gostima sa zapada.

Grad je vrlo bezbedan I mozete se setati u bilo koje doba dana ili noci. Nismo primetili nikakve pokusaje da je bilo ko hteo da uradi nesto neprimereno prema gostima. Umesto toga uglavnom smo nailazili na prijateljski respolozene domacine koji, na zalost, imaju vrlo skromno znanje engleskog jezika.

Za turiste u Tajpehu najbolje je da odmah kupe “Easycard” karticu koju sami dopunjuju novcem a koja im sluzi za prevoz u svim pravcima. Uz pomoc ove kartice mozete jevtino doci do grada sa aerodroma ali takodje cete dobiti I popuste na nekim linijama kao I prilikom poseta nekim turistickim lokalitetima.

Hotelski smestaj je dosta dobar sem sto su sobe uglavnom male. U ponudi je prenociste sa doruckom koje za dve osobe u korektnijem Hotelu kosta od 100 americkih dolara pa na vise !

Turisticki (hop on – hop off) autobus postoji u Tajpehu I ide u dva pravca (crvena I plava linija). Nije skup ($ 15) ali problem sa ovim autobusom je sto se on krece glavnim saobracajnicama pa je cesto potrebno, da kad sidete sa autobusa, dodatno pesacite do mesta koje zelite da vidite. To nije dobro ne samo zbog cesto bezpotrebne setnje nego I zato sto u gradu nema turistickih putokaza pa je ponekad pravi izazov pronaci to sto zelite da vidite, pogotovu sto nemate koga da pitate zbog jezicke barijere.

Kada se sve sabere I oduzme, dovoljno je provesti 4-5 dana u Tajpehu. Grad ipak jos uvek nije “magnet” za turiste mada svakako ima sta da im pokaze.

I kao sto imamo obicaj da kazemo :“ Slika govori kao hiladu reci“  – Pogledajte 45-o minutni video zapis iz Tajpeha.

 

Komentari

Trenutno nema komentara. Budite prvi i unesite komentar.