Skopelos, Grčka

27.05.2024

Ove godine na red su dosla dva prelepa ostrva iz grupe Sporada, odmor je podeljen tako da smo deset dana proveli na Skopelosu i cetri  na Alonissosu,. Trajekt sam rezervisala nekih mesec dana pre put preko sajta https://www.ferries.gr/en/. Cena karta je manja ukoliko kupite ranije, ja sam kasno pocela sa planiranjem odmora pa otuda nisam ranije kupila, tako da karte rezervisite sto pre.  Nama su trajekti ukupno izasli oko 300e. Nasu avanturu krecemo iz Beograda i vozimo se do grada Volosa koji je udaljen oko 980km, skoro  cela deonica je autoput tako da je nama voznja do tamo bila lagana.

Skopelos

Karte za trajekt smo preuzeli po dolasku u luku, imate opciju i preko telefona da se ocita. Voznja trajektom sa usputim stajanjem na Skijatos traje nekih 4 i po sati.  Smestaj sam izabrala u blizini glavog grada Skopelosa, sto i vama savetujem kao bazu za oblizak. Smestaj sam trazila kasno, tako da je izbor bio mali, ali inace nema nesto previse smestajnih kapaciteta, jer se ovo ostrvo uspesno odupire masovnom turizmu, otuda mislim da nema ni aerodroma i cene trejakte su visoke. Sam glavni grad je mali, sa lepim setalistem uz more, dosta uskih ulicica, punih radnjica, restorana, kafica, za svakog ima po nesto. Cene suvenira i po tavernama su manje vise kao i na drugim grckim ostrvima. Za grad svakako odvojite par veceri za setnju, a savetujem i obilazak preko dana, jer tada lepse vidite slatke male ulicice zbog manje guzve. Posebno bih istakla da se naoruzate strpljenjem kada je parking u pitanju. Mi smo uvece znali da kruzimo po dvadesetak minuta da nadjemo slobodno mesto. Putevi na Skopelosu su zadovoljavajuci, dosta krivina, serpentine, nije bilo rupa. Ono sto se ovde izdvaja prilikom voznje je priroda. Zelenilo koje vas ovde ceka je predivnost. Imate osecaj kao da ste na nekoj planini okruzeni sumama i zelenilom da je to takav raj za oci i dusu, tako da samom voznjom po ostrvu ste vec relaksirani i sigurna sam uzivacete u svakom predjenom kilometru. Policiju nigde nismo videli na putu, sto se tice benzinskih pumpi, bilo ih je par u blizini glavog grada, nesto se ne secam da ih je bilo po manjim mestima, cene goriva nesto veca nego kod nas. Autobuski prevoz postoji i dosta se koristi, uvek je na stajalistima bilo ljudi koji cekaju, o redu voznju ne bih znala nista jer nam isti nije trebao.  Prva plaza koju obilazimo je Stafylos, udaljena je 5km od glavnog grada, parking je uz put, od sadrzaja na plaza ima bar na sredini plaze, rentiranje kajaka, pedolina i nekih aktivnosti na vodu, tik iznad plaze je restoran. Na plazi je mesavina peska i bas sitnog sljunka, prozirna voda sa prelelepim nijansama plave zbog dugackog plicaka. Kada ispesacite do kraja ove plaze i predjete preko malog brega dolazite na drugu plazu, Velanio (malo krupnije sljunak nego na prethodnoj i  nije dugacak plicak), koju zbog same pozicije najbolje da posetite u prepodnevnim satima, pa zatim pratite sunce i prebacite se na Stafylos. Uvece smo obisli mestasce Agnontas. Mesto je malo, pored ponude smestaja, ima jedna manja radnja, dve tri taverne, lepa plazica sa sitnim sljunkom, a u vecernjim satima se plaza pretvori u restoran, i pravo je uzivanje piti vino i vecerati  na plazi(oprez sa cenama ribe, nas su  nesto zeznuli i odrali, no bese pocetak odmora imali smo para pa se nismo raspravljali). Sledece mesto u kome obilazimo istoimenu plazu je Panormos. Takodje malo mesto sa smestajnim kapacitetima,  par radnji, taverni. Plaza je dugacka, sitan sljunak, sa prozirnom vodom, okruzena prelepim zelenilom. Ovo mesto mi deluje kao dobra baza za porodice sa vecom decom, jer je smestaj bas blizu plaze, cak ih  dosta i izlazi na samu plazu. Jedino sto nema dugacak plicak, vec se relativno brzo dostize dubina. U potezu od Panormosa ka Milia plaza, kod Adrina resorta postoji par uvalica, pustih, savrsenih za uzivanje u miru, tisini  i cistoj vodi, pa ako volite, malo ispesacite istrazite i nadjite svoje parce raja za taj dan, kao sto smo i mi na plazici Antrines(do plaze dolazite kroz kompleks hotela). Na plazici je krupniji sljunak, brzo dostizanje dubine, kafu smo kupili u kompleksu Adriana resorta u baru kraj bazena, nalazi se blizu plaze. Plaza je bila prazna skoro ceo dan, tako da je bila uzivancija u ovoj uvalici provesti dan.

Sledeca lepotica koja je dosla na red je Milia. Plaza je udaljena 15kim od glavnog grada, veliki parking imate uz plazu. Ova dugacka sljunkovita plaza sa koje imate pogled na Skijatos u daljini, ce vam u vecernjim satima pruziti nezaboravan zalazak sunca. Dve lezaljke i suncobran su kostali 7e. Imate u ponudi razne sportove i vodene atrakcije, restoran. Budute oprezni prilikom ulaska i plivanja ka dubini, ima dosta podvodnih stena, posebno ko je sa decom, jer se i dubina relativno brzo dostigne. Autobuska stanica je na glavnom putu,  tik pored skretanja ka plazi do koje vodi prelep put kroz borovu sumu nekih 10 minuta. Sledeca plaza odmah do nje koju smo posetili je Kastani. U pitanju je malte ne ista razdaljina, pescana plaza, prikladnija za porodice sa decom, mada se dubina relativno brzo dostize. Okruzena je zelenilom sto joj daje posebnu car. Veliki parking je do plaze. Desno od parkinga su organizovane lezaljke, fensi bar koji pusta glasnu muziku, imate tuseve ovde kao i toalet, dok je leva strana tisa i imate mesta za sopstveni suncobran. Ocekujte guzvu, jer je ovo malte ne jedina pescana plaza na ostrvu, pogotovo sto se u neko doba dana iskrcaju putnici sa brodica. Mada vec od podneva je bila znatno manja guzva. Naredni dan idemo u mesto Neo Klima(14km od gl grada), gde na velikom parkingu kod taverne Kapetan Spiros ostavljamo auto, potom kroz vodu(obavezne patike za vodu), uz stene nekih 15 minuta hodamo i dolazimo na plazu Hovolo. Ona je zapravo posednja plaza u nizu, pre nje imate par uvala gde takodje mozete uzivati. Plaza je divlja, bez restorana, toaleta, bilo cega, tako da ponesite sve sto vam treba. Ako ste avanturistickog duha,  imate ranac za vodu, pokupite vredne stvari(naglasavam ovo jer smo mi na ovoj plazi pokradeni), uputite se preko stena, kroz plicak, pa malo plivanja i dodjite do Ekatopenindari  plaze do koje nije moguce prici kopnenin putem, vec brodicem, kajakom, ili ovako kao mi. Plaza je dugacka, sljunkovita, divlja, prazna i neverovatno dobre  fotografije  mozete napraviti ovde. Mi smo imali celu plazu za nas i osecaj trcanja po ovoj plaza mi je jos pred ocima. Obratite paznju na vreme i talase u toku dana, mi smo zaginuli na ove dve plaze, pa smo krenuli nazad po nekom bukvalno nevremenu , pocela je i kisa da pada, talasi su bili veliki tako da nam je povratak ka autu bio jedan od uzbudljivijih momenata na ovom letovanju. Sledeca plaza sa mog spiska na kojoj smo proveli dan je Armenopetra. Udaljena je 16km od gl grada i nju mozete obici istog dana kada obilazite i selo Glossu. Uz samu plazu imate besplatan parking, sam put do plaze je uzak, nije asfaltiran, na nekim deonicama je nemoguce mimoilazenje. Na plaza nije bilo guzve i cini me se da je inace tako, nema nikakvih sadrzaja niti lezaljki, plaza je peskovita. Kao sto sam spomenula seoce Glosu trebate obici ukoliko ste na ovom ostrvu. U pitanju je drugo najvece naselje na ostrvu, izgradjeno na planinskim padinama 250m iznad mora,  sa prelepim ulicama, radnjama, tavernama, dvospratnim kucicama i balkonima sa pogledom na more, pravi duh starih grckih sela. Sledeci dan obilazimo cuveni Mamma Mia cliff tj Crkvu Svetog Jovana, penjanje uz stene do crkve i pogled koji se pruza sa vrha je nesto sto svakako ne treba da propustite na Skopelosu. Posle toga smo se uputili na sledecu lepoticu u ovoj regiji, a to je plaza Spilia. Udaljena je 22km od glavnog grada, put do ove plaze zahteva pesacenje kroz maslinjake, malo uspona nista strasno,  nekih 15 minuta, ali se isplati jer vas na kraju ceka mala lepa ocuvana oaza mira. Ne postoji nista od sadrzaja na plazi, ponesite sve sto vam treba, sljunkovita je plaza. Naredna plaza koju obilazimo je Glisteri koja je udaljena 4km od glavnog grada, takodje sitan sljunak, brzo dostizanje dubine. Postoji fensi bar na plaza sa jacim cenama, pola plaze je organizovano, na drugoj polovini imate mesta za vas peskir i suncobran. Sledece sto smo obisli je Amarandos cove, ovo je mesto gde cete napraviti najlepse fotografije. Ovde ne postoji plaza, u vodu mozete uci preko stena, odlicno je mesto za ljubitelje ronjenja, jer je voda kristalno cista i ima dosta stena i uvalica. Ovde mozete doci pre podne obici slikati se, roniti, pa preci na neku plazu, ili ako ste ljubitelji lezanja na stenama onda provesti ceo dan. Poslednja deonica puta nije asfaltirana ali je ok put, usput ima vise mesta cak i sa hladom, gde mozete zauzeti mesto ako poranite, pa se kupati u prelepoj vodi, ulazak je preko stena pa obavezne patike za vodu.

Sto se tice svih obidjenih plaza, zajednicko im je sitan sljunak (sem Kastani plaze) tako da ako volite takve plaze ovo ostrvo je pravi izbor za vas.  Priroda i zelenilo je nesto sto vas ovde sigurno ceka, ako ste bili na Krfu, zamislite jos vise sume na jednom ostrvu, dakle raj.  Sjajno je i to sto necete prelaziti previse kilometara i trositi puno vremena u voznji, jer posle Krita i  Kefalonije, ovde je voznja smesna. Bilo bi dobro da imate dobar suncobran, jer je vetar duvao bas cesto i jako(ne znam je da li to karakteristicno inace za ovo ostrvo jer nisam to shvatila spremajuci se za njega), ili je samo nas tako zadesilo. Preporuka za Maui and sons brend suncobrana (necete ga verovatno naci na ostrvu, nabavite pre dolaska ovde). Ako me pitate da li ostrvo opravdava ovako visoku cenu trajekta, rekla bih da. Nema tog masovnog turizma, dolaskom ovde na ostvo vam je takav mir u glavi i telu, ali ne ono standardno kako nam je inace na odmoru u Grckoj, vec jos intezivnije, ovde ljudi zivi tako lagano i opusteno da je mene kao nekog ko radi mnogo i  brzo, to prvih par dana nerviralo, u fazonu kako mogu tako, pa kako to? Ali kroz par dana se smiri puls, disete drugacije, usporite tempo i to je ono sto cete dobiti na ovom ostrvu, totalnu relaksaciju i pravi odmor za dusu, mozak i telo. Nasih turista ima bas malo, mi smo za dve nedelje na ova dva ostrva videli samo jedne tablice iz Srbije, i nas jezik culi mozda par puta, pa ako i to trazite od odmora onda je ovo prava destinacija za vas. Takodje ako ste u mogucnosti, mislim da je sjajno da se iskombinuje sa susednim ostrvom Alonissos, jer vec kad dajete toliko novca na trajekt, valja ostati koji dan duze i  obici dva ostrva u jednom putovanju. A hajmo sada nesto i o Alonisosu.

Alonissos

Hvatamo trajekt iz glavnog grada Skopelosa i upucujemo se ka Alonisosu, iako sam mnogo tuzna gledajuci kako se udaljavam od prelepog Skopelosa isto tako sam i srecna jer znam da idemo u novu avanturu obilaska jos jednog ostrva. Isrcavamo se u glavni  grad Patriti, luka je mala, gradic mali sa radnjicama, tavernama, malim setalistem uz more. Prva plaza koju obilazimo i koja ce biti nasa lokacija za kampovanje je Giala. Udaljena je 4km od glavnog grada, mala stenovita uvala, sa kombinacijom sljunka, peska i stena.  Ono sto ovaj plazi pored te divlje prirode daje poseban smek je vetrenjaca koja se nalazi na stenama sa leve strane plaze. Zamislite samo nase budjenje u satoru, jutarnju kafu i pogled na vetrenjacu i more. Momenti koji se pamte za ceo zivot. Naredni dan  prelazimo u smestaj, u mestu Votsi koje se nalazi na 2km od glavnog grada. Ovo mesto  je dobar odabir za bazu, blizina glavom gradu, poseduje markete i malu slatku plazicu smestenu u uvalici. Naredna plaza je Kokkinokastro 7km od glavnog grada, sljunkovita plaza smestena ispod crvenih stena. U blizini plaze cete videti neke ostatke zidina antickog grada Ikosa. Nasuprot plaze na ostrvcu Kokinonisi pronadjeno je orudje iz paleolitskog doba sto je jedan od najranijih dokaza o ljudskom zivotu na Egejskom moru. Postoji bar na sredini plaze i mogucnost iznajmljivanja lezaljki i suncobrana, dok je desni deo plaze za sopstveni peskir. Sledeca plaza je Chrisi Milia, 5km od glavnog grada, verovatno najuredjenija plaza i sigurno najlepsa peskovita plaza ovog ostrva sa dugackim plicakom, zlatni sitni pesak, nestvarna tirkizna boja vode. Plaza poseduje restoran iznad plaze, parking, obavezno je morate posetiti. Agios Dimitros je naredna plaza, udaljena 18km od glavnog grada, sljunkovita plaza u obliku potkovice sa toliko bistrom vodom da to nije realno. Parking je uz plazu, postoji taverna na plazi. Potom na red dolazi mali dragulj plaza Milia, smestena u uvali sa prelepom tirkiznom vodom, okruzena zelenilom, udaljena 4km od Patritia, takodje sljunkovita, poseduje dve taverne i parking uz plazu. Poslednja plaza koju obilazimo je Great sand beach, nekih 7km od glavnog grada, s tim da poslednji deo puta se spustate kroz maslinjake nekih par minuta hodanja. Parkirali smo se uz put i koliko se secam neke deonice puta nisu bile asfaltirane. Na plazi ne postoji taverna ili bar, tako da ponesite sve sto vam treba. Avantura do ove plaze se isplati ako volite male intimne plaze, udaljene od svega u divljini sa najlepsim zalascima sunca. Plaza je uredjena sa suncobranima i lezaljkama cini mi se od smestaja koji se nalazi iznad plaze, ali svakako imate mesta za vas suncobran. Na ovom ostrvu pored divnih plaza morate obici stari grad Chora koji je do 1965.godine bio glavni grad ostrva, ali su ljudi zbog zemljotresa bili prinudjeni da se isele. Iako skoro sravljen od zemljotresa, grad je obnovljen i predstavlja mirno sarenoliko mesto sa uskim poplocanim ulicima koje se penju, belim kucicama, restoranima, i prelepim pogledom na more. Udaljen je 4km od luke i glavnog grada, i do njega mozete doci i pesaka obelezenom pesackom stazom, autom ili autobusom. Ne propustite setnju Horom ni slucajno.

Na ovom ostrvu nas jezik nismo ni culi, najvise italijanski, nemacki i francuski jer je njih najvise na ostrvu pored grka. Nase tablice nismo sreli nigde. Ovo je ako mene pitate pravo porodicno mirno ostrvo sa najcistijom vodom. Tolika bistra voda na skoro svakoj plazi je nesto sto ovo ostvo svakako izdvaja od svih koje sam do sada obisla u grckoj.Ostrvo je malo, tako da je voznja po ostrvu za obilaske plaza kratka, takodje je dosta zeleno ali ne obiluje borovom sumom kao susedni Skopelos. Ako imate mogucnost za odmor duzi od 10 dana, savet je podelite odmor i obidjite ovaj mirni, cisti biser Sporada.Na oba ostrva nigde nismo placali parking. Na Alonisosu su putevi kao i na Skopelosu dobri.  Povratak ka Volosu krecemo iz Patritija sa usputim stajanjem na Skolepos i Skijatos. Ne bih savetovala kombinovanje Skijatosa sa ova dva ostrva, posto sam i to cesto citala ovde na forumu, mislim da je kombinacija ova dva i vise nego dovoljna, a da Skijatos zasluzuje zaseban odmor.

Ovo su pravi biseri i zaista se isplati cena trajekta jer spokoj kojim odisu ova dva ostrva i ta cista voda koja ih krasi, nema cenu. Posle mirnoce koja vas obuzme na ovim ostrvima, povratak u brz Beograd pada vrlo tesko, ali secanja, iskustvo i slike koje ponesete obilaskom ova dva ostrva su uspomene za ceo zivot.

Hvala mom coveku koji prati moj plan puta, a nadam se da ce i vama biti od koristi. Srecno putovanje na Sporade!

U nastavku slike:

Milia plaza
                                                                                                            Agios Dimitros plaza

Great sand plaza

Chora

Skopelos i pogled ka Ekatopenindari plazi,a vidite i nevreme koje se spremalo pa nam i stiglo

Chrisi Milia sa najlepsim peskom

Skopelos grad

Kastani plaza

Komentari

samo_putujem

samo_putujem

2024-06-11 14:39:27

Prelep putopis i detaljno objasnjeno. Ko voli takvu vrstu odmora Skopelos ima bas taj neki poseban mir bukvalno sok za organizam u prvih dan dva :) Samo je mana ko ne dodje autom ili isti ne iznajmi obilasci plaza su jako naporni, tako da sam se uglavnom kupao na Stafilosu