London, Engleska

14.12.2014

JEDAN JE CHELSEA  

 

                   

                                  Kao sto Upper East Side za NY, Beverly Hills za L.A ili 16 Arrondisement za Paris tako je Chelsea za London.                    

           Chelsea je nastalo u 8 veku  kao malo blatnjavo Saksonsko selo na obalama Temze. Sam naziv potice od Saksonskih reci “ Cealc Hythe“ ( Cealc ili Chalk je Kreda a Hythe je Pristaniste). Pocetkom 16 veka, ova mala carsija  pocinje  da bude magnet za burzuje, sto bi ga zvali u to vreme“ Selo Palata“. Pocev od Kralja Henrija 8 pa do kraljice Elizabete 1 svi  su zuljali kocije kroz njihov  zemljani Kings Road (jedna od danasnjih glavnih ulica puna lukzunih butika i restorana) zbog cega i sam naziv ulice potice. 

Kako je Kraljevina pocela da se siri sa kolonijama  po zemaljskoj kugli, tako je vremenom i Chelsea poceo da se akumulira bogastvom. Kap znoja od svakog roba oblijo je  svaku crvenu ciglu u  Chelsea da dana danasnjeg. Danas,  cena prosecne kuce je ovde preko milon strerllinga ( funti).

 

 

Pored  finasijske moci, ovaj kraj je poznat i po piscima koji seu proveli deo svojih zivota ovde. Oscar Wild (Tibe Street), Mark Twain (23 Tedworth Square) i Henry James(21 Cheyne Walk) su bili samo jedni od mnogobrojnih koji su  pisali u miru i tisini svoja dela u  najbezdnijem naselju na svetu.

         U  novije vreme Stonsi,Betaleasi I Eric Clapton su imali ovaj deo Londona kao adresu u licnoj karti, cak sta vise Britanski Punk  se rodio ovde  i to spomenutom Kings Road koje neko vreme je bio privatna ulica Kralja Georga. Cak i  izmesljni junak James Bond se vodi pod adresom ovde.

70tih su pankeri, muzicari, slikari i pisci potislii burzuje u Chelsea-u ali kako je ekonomija ponovo rasla tako ih plava krv istisla gora na sever Londona odnosno Hothing Hill.

Danas, ipak je ovo mesto bankara, investitora, bivsih politicara (Margaret Thatcher) gde moze da se nadje tu poneki UK glumac koji je napravio pare u Holliwoodu kao npr Hugh Grant I Michael Caine. 

Od samog pocetka pa do danas ovde su se samo pare uvozile  osim jedne stavri koja se izvozila jedno vreme. „Chelsea China“ je bila prva farbika porcelana u Engleskoj. 

            Sloane Square je jedan od top kruznih tokova u kraju,“ Glitz“ glitzova, polako stize luksuzni sjaj Bond Street-a. Tu se su ulivaju ostala dva fancy komsiluka Belgravia i Knightsbridge. Ako si zedan, vodu mozes kupiti samo u nekom eksluzivnom restoranu ili  Cartier radnji pod uslovom da kupis cuku kod njih. Nema nikakvih radnji za obican svet, sve je strogo samo Gucci , Prada, Prada, Gucci.

Kruzni  tok  nosi ime po Sir Hans Sloane koji je bio psihijatar Kralju Georgu prvom i drugom. U to vreme kraljevi su imali svog pshihica, pa sad ti vidi bato. A kod nas jos sramota da si bio samo jednom kod psihijatra.

          Zavuko sam se u COTE BRASSIERE francuski bistro sav od keramike, i gledam kako se svestke pare  vrte u krug oko kruznog toka. Pored Kroasana i  Caffe Crema  na stolu lezi danasnji Figaro, Zeintug  i ostale evropske top novine. Ovaj deo grada je  privukao dosta burzuja iz Evrope da imigrijau ovde tokom cele istorije. A u isto vrem Gospodin  Earl Cadogan koji je drzi skoro celi Chelsea ih samara po usima pocev od rente  pa do lisinga i to sve na „kratak period“. On prakticno nista ne prodaje. U njegovim rukama je najskuplji deo ove planete. A nije ni cudo kad je njegova familija Cadogan osnovala agenciju za nekretnine cak u 16 veku! Mislim da imaju dovlojno iskustva u tom biznisu. Cak sta vise i ako si rezident Chelsea, i dalje  moras da platis shetnju po nekim Chelsea parkovima. 

 

 

                 Sto se tice  pridoslica odnosno stranih tajkuna investitora u zadnje vreme ima ih sve vise i vise. Uglavnom svi slede stari Engleski pravilnik. Oni prvo oshishaju svoju maticnu zemnju,  pa kad dodju ovde, onda njih Kraljica shisha. I na kraju svi su srecni i zadovljni.

          Inace da se vratimo u Bistro. Profil ljudi ovde je kao da se snima film svaki dan. Starije botox gospdjice skockane od glave do pete od ranog jutra sa kucicima piju Americano (vodena americka kafa) sa mlekom i zapisuju nekakve beleske Mount Blanc hemijskama u njihove kozne teftere. Mali Terijeri su  ladno na  Louis Voutton povodcima i hrane se bolje nego neki ljudi. Dok  gospoda sa rozikastim carapama i Wall Street tregerima listaju „Times“ i krkaju English Brekfast ( przena slanina, kobasica, yokshire puding paradajz  i jaja) i naravno „Toast on the side“ . Sto se tice oblacenja mislim da pegalju cak i carape. Neces videti nikoga da mu strci nesto. Tu po neka  mlada mama bez sminke  doruckuje nakon sto je otpratila svoje dete do Eaton Osnovne Skole gde je semestar 40.000 funti. Sve u svemu ovde nema zime. Posle 15 casova ista ekipa se skupi samo tada su na popdnevnom English Brekfast Tea ili Earl Gray-u (cajevi)  sa hladnim mlekom i grickaju suve slatke kolace od margarina. Oni bas najozbiljniji igraci cak se presvuku u novom izdanju.

Vreme je da se kacim na double decker i da vidim drugi svet.

                Kad pricamo o najvaznijoj sporednoj stvari na svetu, ja idem na pravo mesto.

„Chelski“ (FC Chelsea fudbalski klub) kako ga sarkastcki zovu lokalni mega burzuji na svetu, je opasan svetski brend. Razlog takvog nadimka je zbog brata  „Ruje“( Roman Abramovic) koji ga vodi cakum pakum a ujedno je lokalna faca u kraju.Stadion Stanford Bridge je lociran u naselju Fulhamu koji u stvari zapadni komsija  Chelsea u kome mozes i da nadjes neobriajnu polu crevenu englesku tikvu  uvijenu u plavi sal kako psuje od ranog jutra sa limenkom  Carlinga  (Lager Pivo) .

                  Oko stadiona smekno sam pub na ulici pun ko oko. Chelsea je igrao sa Manchesterom bas u to vreme. Po ulasku odmah sam osetio miris  podruma koji je bio poplvaljen pivom. To je bio dobar znak. Stara keva Helen bartenderka u  Chelsea dresu  2 broja veci od nje, sa umornim pogledom toci galone i galone piva , dok je horda huligana  uzvraca  sa „Thank you darling“. Ceo pub izgleda kao bure kupusa samo umesto glavica su engleske celave tikve. I pored sto izgledaju pijano i surovo svi su ljubazni sa strancem pogotovo kad ima kazes da ti je Bane Ivanovic brat od tetke, tu odma ti zavrcu pice. Klijenti su od 7-77, vecinom muskarci tu se nadje po neki verni zenski navijac koja pije za dva muskarca. To mu dodje isto na kraju. Vlasnik puba nije ulozio ni funtu u pub zadnjih 30 godina osim 10 novih plazma televizora. Atmosfera neopisiva, mogu da zamislim kako je na Stanford Bridgu .

 

 

 

Posle par Spitfire ( Englesko kremasto Ale Pivo)  otiso sam preko puta poznate po krofne iz tog kraja. Nista estravagatno za englesku kuhinju. Slatka lepinja sa ribizlama sa narendanom limunovom korom  udavljena u vrucem slatkom sirupu . Posle trece krofne opada ti vid. Chelsea je pobedio sa 2:1. Na putu kuci sam se zaglavio u saobracaju jer je stadion bio u blizini a ujedno kraj utakmice.  Slican ocecaj dozivis  kad se zaglavis na auto komandi posle derbija u Beogradu. 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara. Budite prvi i unesite komentar.