Marke (Marche), Italija
25.06.2015
Stare kosti, mlad duh.
Italija, centalna. Petak je, majsko podne. Negde smo na sred meseca, već treći dan na putu čiji je lajtmotiv – srednjovekovni gradovi. Vreme ne obećava. Oblaci sivi, teški ko tuč. Samo što ne provale. Baš me briga i da provale, važno mi da ne peče. Jer kad peče mene lupi zvizdan. A kad me lupi zvizdan, nisam baš sva svoja. Što nije dobro, odnosno mnogo je loše. Jer ja sam organizator i navigator. Čuvar kase iliti kese,racunovodja, (kvazi) istoričar , prevodilac i vodič…Oću da budem i fotograf. Ko mi kriv, ko me tero, htela sam emancipaciju. Sreća te nisam vozač, pa mogu da gledam levo i desno. Mogu i da obnavljam gradivo usput. A sta se nakrcalo i nagužvalo likova u ovaj grad što nas čeka, majko moja…
Vozimo (muž vozi, ja navigam, jer GPS opet ne radi) kroz zelenu brežuljkastu oblast Montefeltro, regija Marke. Nestrpljiva sam da se domognemo Urbina. Gužve na uskom putu nema, promiču neka mala naselja. Do Urbina nije lako doći. Aerodroma nema u neposrednoj blizini, vozovi ne dolaze dovde. Autobus, automobil ili bicikleto, su najbolji načini. Zbog toga je možda i ostao nekako skrajnut od masovnih turistickih poseta, a to je plus na mojoj listi „Zašto Urbino?“.
Sazdan od pečene cigle, sa krvovima prekrivenim starim crepom obraslim mahovinom, mozda liči na neke druge italijanske gradiće nikle po vrhovima brda. Ne znam, nemam neposredno iskustvo. Za ovaj kažu da je najočuvaniji srednjovekovni gradić homogene strukture sa obeležjima renesanse.(Ovo progovara istoricar umetnosti) Kao takav je i uvršten na UNESCO-vu listu svetske kulturne baštine 1998. god. Eto jos jednog plusa. A plusići se nižu. Gradske zidine obnovljene i ojačane po Leonardovim nacrtima, tu se rodio cuveni Rafael, grad se smestio na dva brda… Eeee, taj pogled sa jednog na drugo brdo me je očarao jos dok sam sedela u Bg-u i gledala tudje fotografije. Ovo je moja:
Obilazimo visoke zidove od cigle koji opasuju grad i ostavljamo kola na velikom parking u podnožju starog gradskog jezgra, na Borgo Mercatale. Ovde na ravnom terenu je i autobuska stanica, info centar i glavni ulaz u grad.Parking se plaća na automatu, pri izlasku. Moderno u starom, automat smešten u zidine. Na info pultu ljubazne devojke nam uz dobrodošlicu daju kratka uputstva i besplatnu mapu. Odmah pored je prolaz, opet u visokim zidinama, do lifta. Cena koštanja za čuvanja snage je 0.5 eur, ulica koja vodi od kapije Valbona do centralnog trga nema baš naivan uspon.
Porta Valbona iz 1621. na ulazu u grad podignuta je nakon što se vojvoda Federiko iz familije Rovera oženio sa Klaudijom Mediči. Obecana mu jos dok je on imao 3, a ona 4 godine. Klaudija se nije bas sjajno provela, em je proživela celo detinjstvo u manastiru, em je udadoše sa 16. Mada je to bilo uobičajeno za ono vreme, meni iz ove perspektive zvuči tužno. I tako pobožna, naučena finim manirima dolazi puna nade o nekoj lepoj budućnosti na dvor u Urbino. Zatiče razvrat i greh. Mladi muž je udobno smestio svoju ljubavnicu u dvorske odaje, nije mu padalo na pamet da je iseli odatle. Klaudija je pokupila svoje pinkle i revoltirana otisla na dvor u Pesaro.
Ovako je izgledao Federiko kad mu je obecana Klaudija
Brak je bio sklopljen iz političkih razloga pa je mali morao malo da dodje pameti. Obećavao da će biti dobar i ona šta će, vrati mu se. Nije dugo ostala ni u Urbinu. Brak je potrajao 3 godine, rodila je žensko dete, pa mladi muž umire. Gde će s njom, ajd opet u manastir… Udavala se ona ponovo, ovaj drugi bio je mnogo stariji od nje, pa jos bivši sveštenik, dobila je i titulu, al to je već druga priča koja ima veze sa Austrijom, ne sa Italijom i Urbinom.
Dakle, liftom izranjamo pravo ispred vitkih tornjeva Duždeve palate. Dok sam izvijala vrat da vidim vrh kule sa nekim limenim čikicom što drži zastavu, nisam razmisljala o Klaudiji, nego mi je Zlatokosa bila na umu. Šta ću kad sam odrasla na bajkama, ne na istoriji.
Duzdeva palata. Ogromna je, i potpuno različite arhitekture gledano iz različitih uglova. Sa ove zapadne strane se uzdizu spominjani vitki tornjevi, između njih se nižu tri lodje jedna iznad druge. Vidljivi su inicijali FC koji znace Federico Conte a pripadaju gospodinu koji je najzaslužniji za procvat grada i vojvodstva Urbina.(to nije onaj Federiko odozgo) Iz centra grada palata je drugačija, mnogo niža. Ima dva ugaona krila koja spolja formiraju trg i oni tornjevi se odatle uopste ne vide. A unutrašnje cetvrtasto glavno dvorište, totalno odudara od spoljašnosti. Dok fasada spolja deluje kao da nije završena, uglavnom je od gole cigle sa nekim mestimičnim rupama, dvoriste je isprojektovano i izradjeno do detalja. Beli stubovi u antičkom stilu, natkriven trem, medaljoni i latinski natpisi u mermeru posveceni vojvodi Federiku III, (ovome sa inicijalima FC)
Ovaj Federiko III je od Montefeltrovih i živeo je ranije. One Rovere su došle posle, a odma posle Rovera Urbino ulazi pod okrilje Papske države. Familija Montefeltro je ime dobila po oblasti iz koje potice, a Federico III je u 15. veku oko sebe okupio mnogo učenih ljudi, slikara i pesnika. Tada grad i doživljava pravi procvat u svakom smislu. U palati je napravio za sebe jednu omanju odajicu celu oblozenu drvenim panelima , a oni deluju kao da su iscrtani raznim.prizorima. A nisu iscrtani, to je intarzija tako precizno uradjena od različith vrsta drveta, pa se sve preliva u nijansama žute i braon. Prizori su sve ono sto je zanimalo vojvodu, iz sveta nauke, muzike , slikarstva…To je bio njegov kabinet, prepun nekih fijocica i tajnih vrata, njegov svet u malom. Zanimljivo, maštovito i vešto izvedeno.
Moram da vam predstavim i Federika, a koga interesuje imalo umetnost verovatno zna za ovog lika čiji portret visi u galeriji Uffici u Firenci, a ima ga po enciklopedijama. Zašto je pozirao Pjeru dela Frančeski iz profila kad mu je profil ovako grbav sa vrlo karakternim nosom. E, pa verovali ili ne, ovako je bio najlepši. Ono drugo oko sto se ne vidi , nije ni moglo da se vidi. Izgubio ga je u nekom turniru, a i nos je tada polomio pa je zato onako neprirodno nasadjen.
Sad se u palati nalazi Muzej sa vrednom kolekcijom renesansnih slika. U vreme nasše posete bila je postavljena gostujuća izložba sa radovima Artemizije Djentilesk,i jedine meni poznate žene renesansnog slikarstva. Kakva je to snaga ličnosti morala da bude da se u muškom svetu nametne i preskoči sva ograničenja svoga doba. Prvu žena ikada primljenu na Akademiju lepih umetnosti srećem nenadano u Urbinu, iznenađenje je pomešano sa zadovoljstvom.
Ošamućeni doživljenom lepotom izlazimo iz muzeja na trg, a kisa pada onako jesenje ko da nikad neće stati. Šta ćemo… bez kišobrana. Gledamo malo obelisk što je ko zna kako i kada dolutao ovamo iz Egipta, malo proučavamo Crkvu Sv. Domenika. Zanimljiva mi je zbog lepog stepeništa i Madone sa detetom okružene svecima, postavljena je iznad ulaza. Madona nije original, al lepa je kopija dela Luka della Robbie. Sva bela od keramike, sa plavetnilom okolo.
Srećom katedrala je odmah tu zalepljena za palatu, pa da se sklonimo od kiše. Spolja deluje sumorno, sa onim kipovima strogih papa i ukočenim mermernim pročeljem koje totalno odudara od okolne cigle. Mada, lepo je bilo zaviriti i ovde. Unutrašnjost deluje prostrano, kupola je velika i svetla, a u kapelicama su impozantna platna vredna pažnje. Sve je obeleženo na pločicama, pa se zna šta se gleda i koji je umetnik šta naslikao. Poduže smo se zadržali dok je napolju fijukalo, limovi su se tresli pod naletima vetra, nesto je cijukalo i škripalo. Odlična muzička pozadina za religiozne scene.
Ulice su uske i uglačane, popločane kamenom ili ciglom. Krstare gore, dole, klizavo je od kiše, a i od vekova. Tesni prolazi postavljeni ciglom ko parketom, u riblju kost, ne dobijaju nikada ni zraku sunca. Mahovina buja, cigla dobila zelene fleke. Tandrču tockici kofera, rolaju uzbrdo nizbrdo. Krenuli studenti.
Ovaj grad je imao univerzitet jos pre 500 god, a danas broji više studenata nego stalno nastanjenih.Stare kosti, mlad duh. Stanovnika 15 500, studenata 20 000. Svuda oglasi za izdavanje stanova i soba dosta malih lokala što prodaju jeftinu picu i klopu s nogu. Skromno, studentski. Opušteno je i ništa našminkano.
Na jednom od dva trga, sedamo ispod kolonada da popijemo kafu. Muž se odmah hvata za telefon, da mu slučajno ne promakne šta se dešava u svetu. Malo sutra ce da pročita nešto, ovde nema WiFi. Pitam mladog konobara što nema, a on 200 na sat, naravno na Italijanskom, objašnjava nesto i gestikulira, kako to vec oni rade. Uhvatim reč „Studenti“ i povežem je sa dignutim kažiprstom koji mu kruži oko glave. Pa da, nema zbog studentarije.
Ledjima smo oslonjeni na fakultet, a svuda okolo deca žive u iznajmljenim sobama. Nema veze, svet se vrti i bez pročitanih vesti, kafa je bila razbuđujuća, kiša prestala, mladi se razmileli… Ovaj Trg Republike je glavno mesto za okupljanje I druženje, jos u srednjem veku je tu bila pijaca. Sa njega se kraka 5 glavnih, najširih ulica, sve sa popriličnim nagibima. Jedna ide gore, bas strmo i dugačko pored Rafaelove kuće.
Ovde se on rodio i proveo rano detinjstvo, pošto mu je otac radio kao slikar i hroničar kod onog vojvode Federika III (onog bez oka). Na kraju ulice u kojoj smo prisustvovali demonstraciji raznih nacina kako najlakše savladati uzbrdicu od strane neke vesele studentarije, nalazi se spomenik umetniku. Na uzvišenom lepom mestu u malom parku, sa pogledom na plavičasta brda, a između rodne kuce i Akademije lepih umetnosti uzdiže se bronzana statua. Na mermernom postamentu su oni mali bucmasti golišavi dečaci, alegorijski prikazi umetnosti, umetnika i renesanse. Rafael u slikarskom haljetku drzi kistove i paletu umazanu bojama, s pogledom uperenim dole na grad i rodnu kucu. Odmah tu pored je i stari karmelicanski manastir, nakada boraviste bosonogih karmelicanki, u njemu sada Likovna akademija. Kakva tradicija, kakvo mesto za studiranje umetnosti. Uh.
Ja bas nešto bila uzbudjena što ću da vidim kuću i grad gde se Rafael rodio, a moj muž onako… A kad sam mu rekla da mu se tu rodio Valentino Rosi, majkomoja, sav se ozario. Ko da će ovaj istog časa da mu iskrsne odnekud, sve sa urlikanjem mašine.
Nije mi se baš išlo odavde, malo je mesto, ali mu šarma ne manjka. I nema turista, bilo neke dece na ekskurziji, progalamiše malo pa nestadoše. Ko sto rekoh, ima mnogo mladih,a saobraćaj je gore u tragovima, tek neki dostavni kamiončc i minijaturni autobus. Ne onako kao naš mini bus, nego iste forme ko veliki, samo liliputanski. Bas je smešno kad mota oko fontane na starom trgu, gde bi se manje iznenadila da naidje kočija il konjanik.
I za kraj ono sto je meni bio najjaci utisak odavde. Ko sto mi se i iz Bg-a činilo da će biti. Nisam pogrešila.
Pogled na grad sa drugog brda iz Parka otpora. Tu mi je iza ledja bila i tvrdjava, mala četvrtasta. Ma nisam je valjano ni pogledala jer ispred mene je cigla po cigla gradila Urbino. U svoj svojoj vekovnoj lepoti. Oker grad sa tornjevima, crkvenim zvonicima, kupolama, strmim ulicama i opsadnim zigovima… i ko na dlanu. Kuće se stisnule, kaskadno se nanizale jedna ponad druge, krovovi napravili slap od terakote. Fasade iste boje, nijanse su u pitanju, al nije monotono. Vrhovi plavičastih brda u pozadini, naokolo zeleni zatalasani brezuljci, nebo menja boje nakon kiše. Ne, nije monotono. Odavde je lepo i mirno i spokojno i nekako nestvarno. Zbog ovog pogleda sam dosla. Da, to sam trazila
Eh, napisah gore to o najjacem utisku. Al sta cu sa Rafelom, Artemizijom, Idealnim gradom? Hmmm…
A sa pogledom ka tornjevima koji se promaljaju izmedju uskih uličica I tudjih dvorista u koje smo nenamerno zalutali? Ne znam šta mi je najjaci utisak, i baš me briga. Niko me nije ni pitao da se izjašnjavam. Ionako ne volim takve liste sa naj ovo, naj ono. Važno da sam bila, videla i dozivela. Taman kad sam napunila pola veka. Preporučujem i vama. I pola veka (ma, mnogo duže) i Urbino.
Fotografije umetnickih dela preuzete sa neta, za zainteresovane postoji MFT sa istim naslovom
Medo
2015-06-29 21:06:32
Svidelo mi se kako koferi tandrcu al stare kosti i mlad duh ipak pobedjuju.
Zao mi je kako danas izgledaju foto ture, pa ti predlazem da se bacis na putopise i samo okacis vise slika - nama lakse za gledanje a pisanje ti vec, ionako, ide od ruke.
Pohvale za info o Doktoru - moram priznati da nisam znao gde je rodjen!
Al sam zato prepoznao Nosonju iz Uffici-ja
Teogonija
2015-06-29 21:14:50
Hvala, hvala. A bravo za Doktora, zaboravih da ga tako zovu. Sto se tice fotografija, htela sam ovde da ih postavim vise i da izaberem neke lepse, ali su mi bile prevelike, tj. previse imaju onih MB pa nisam uspela. A i bila mi je ideja, isto kao sto si me posavetovao, da se manem FT pa da destinacije ovde predstavim. Na zalost, u MFT mi se ne dopada kako stvari funkcionisu, ovde su mi slike prevelike... ne mogu da nadjem optimalno resenje. A imam jos zanimljivosti sa ovog putovanjca po Italiji.
komisura
2015-06-29 21:40:59
Ja mislim Teogonija da koju god formu da izabereš - biće pravo uživanje
Zanimljivo i živopisno, volim ova manja, meni nepoznata mesta kad mi se urežu u pamćenje posle majstorskog opisa. Predlog: pokušaj da smanjiš slike pre kačenja u putopis (resize).
Teogonija
2015-06-29 21:48:51
Hvala. sto se smanjivanja slika tice sad mi je mikap sve lepo objasnila, pa cu sledeci put da probam.
BiljanaK
2015-06-29 22:30:26
Ostaviću ovde komentar i za putopis i za foto-turu,pošto to tamo ne može "zbirno" da se uradi,ili ja to ne umem.
MajusMajus
2015-06-30 08:26:45
Sjajan tekst, super fotke, super boje, ja ništa ne bih menjala, samo bih da sad odem u Urbino
Lila-P
2015-06-30 18:53:19
Eh što nisam (puno) mlađa i talentovana za umetnost pa da studiram ovde. Baš lep gradić i naravno lepa i zanimljiva priča o njemu. Probala sam da odgledam i FT ali mi ne ide. Sve čekam obećane promene i uputstvo za upotrebu. U međuvremenu daj još lepih priča na ovom mestu.
Teogonija
2015-06-30 19:27:47
Cekam da mi dodju Muze da napisem jos ponesto, ovo je definitivno ugodnije mesto od MFT.
@MajusMajus i @Lila-P hvala i jednoj i drugoj.
ljerka
2015-07-01 14:02:14
Sjajno Teogonija !
Zanimljiv tekst koji golica maštu,stil perfektan. O forografijama da ne pricam, meni ne smetaju velike fotke. Nastavi da pišeš, imaš dara.
baki70
2015-07-01 18:38:04
Pohvale i od mene, nema šta lepo, lepo, kao i uvek kada su u pitanju teogonijini putopisi. Svaka čast.
Teogonija
2015-07-01 18:47:12
@ ljerka @ baki70, hvala i vama. Urbino me je docekao s namrstenim nebom, al ja se nisam dala pa me je na kraju ispratio prepunu inspiracije.
sansiro
2015-07-18 11:24:41
Svaka cast za materijal!
Teogonija
2015-07-18 19:34:43
Da, ta pecena cigla se bas pokazala kao izdrzljiv materijal :)) a lepo izgleda
Aurora
2015-08-04 21:25:59
Jao,Teogonija,sto je ovo divno! Ulepsala si mi vece. Sad moram i ostale da procitam, vidim da sam puno toga propustila. Samo nastavi tako!
maraja17
2015-08-22 14:56:25
Hvala ti sto si me ponovo prosetala strmim ulicicama Urbina! Okolina je takodje carobna..nepregledna polja suncokreta i suma..